Legary aluminiowe „clic alu”

Ważnym elementem tarasu z desek kompozytowych są legary. Producenci desek tarasowych zalecają stosowanie legarów kompozytowych, które są odporne na gnicie i nie wymagają impregnacji.

Jednak deski kompozytowe „pracują” pod wpływem zmian temperatury, dlatego aby zapobiec podnoszeniu końców desek legary muszą być przytwierdzone do podłoża.

Co należy zrobić, gdy podłoże uniemożliwia wiercenie i kotwienie legarów?

W przypadku zastosowania izolacji z membran, pap termozgrzewalnych itp. na balkonach, tarasach i dachach odwróconych rozwiązaniem jest stosowanie legarów aluminiowych „clic alu”. Oprócz takich właściwości jak mała waga, trwałość, odporność na warunki atmosferyczne, legary w systemie „clic alu” pozwalają na zbudowanie aluminiowej ramy , która wyznaczając idealną płaszczyznę jednocześnie gwarantuje stabilność konstrukcji bez konieczności dyblowania.

System składa się z profili głównych o długości 3m oraz profili łączących, które wymuszają rozstaw legarów co 36,5 cm. Plastikowe łączniki wsuwane w profil, pozwalają na szybką budowę całej konstrukcji bez wiercenia i bez użycia wkrętów. Jednocześnie używając wsporników , całą konstrukcję można wypoziomować na dowolnej wysokości. Idealnie równa konstrukcja umożliwa bezproblemowy i szybki montaż desek.

Legary aluminiowe „clic alu” wymagają podparcia co 60cm, co znacznie zmniejsza zużycie wsporników. Ma to znaczenie szczególnie tam, gdzie odpływy wody (np. do środka tarasu) wymagają podniesienia konstrukcji, aby umożliwić swobodny odpływ wody.

Ze względu na maksymalnie uproszczony montaż zastosowanie legarów aluminiowych „clic alu” skraca kilkukrotnie czas poświęcony na budowę konstrukcji tarasu. Mimo niewiele wyższej ceny jest więc produktem bardziej ekonomicznym, ze względu na ograniczenie kosztów robocizny.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów legarów aluminiowych. Od prostych profili o przekroju kwadratu lub prostokąta po skomplikowane przekroje profili do fotowoltaiki lub innych zastosowań. Sprzedawcy zwracają uwagę klientów na ich fizyczne zalety jak lekkość, trwałość, wytrzymałość mechaniczną czy estetykę. Trzeba jednak zwrócić uwagę, ze zbyt gruba ścianka może powodować problemy z wkręcaniem klipsów, urywaniem wkrętów lub koniecznością wiercenia, co znacznie utrudnia montaż desek. Zbyt cienka ścianka legara powodować zaś może niestabilność całej konstrukcji i konieczność gęstego podpierania. Profile aluminiowe wszelkich kształtów, które nie pozwalają na łatwe i proste zbudowanie stabilnej konstrukcji bez konieczności przytwierdzenia jej do podłoża, nie ma większego sensu ekonomicznego ani praktycznego. Nie są to de facto legary aluminiowe, lecz profile stosowane zamiast legarów kompozytowych bądź drewnianych, tylko i wyłącznie ze względów na wyższą trwałość aluminium od innych materiałów

System legarów „clic alu” jest więc rozwiązaniem, które wprowadzając wszystkie zalety aluminium do konstrukcji tarasu, upraszcza do maksimum jego budowę, obniżając koszty, zwiększając trwałość i stabilność całej konstrukcji.

Legary „cli calu” można stosować wraz ze wszystkimi rodzajami desek kompozytowych i drewnianych dostępnych na rynku. Szczególnie polecane są na podłożach, gdzie nie ma możliwości przytwierdzania legarów do podłoża, w środowiskach wilgotnych ( baseny, jacuzzi itp.) oraz dachach odwróconych. Przekrój 50mmx30mm umożliwia swobodny odpływ wody pod deskami oraz przepływ powietrza chroniący przed wilgocią od gruntu.

Koszyk pusty.